História chrámu Božieho v Michalku
V roku 1913, 80 rokov pred posviackou nového chrámu v Michalku, bola na jeho mieste postavená evanjelická škola. Chrám teda nevyrástol na „zelenej lúke“. Má svoju históriu, ktorá je zaujímavá i poučná.
Evanjelici v Michalku tvoria jednu s troch fílií Evanjelického cirkevného zboru Merník. Tento zbor mal kedysi až osem fílií. Štyri z nich sa stali základom pre cirkevné zbory vo Vranove nad Topľou, Vyšnom Žipove a jedna sa pričlenila k cirkevnému zboru Soľ. Zaujímavosťou zboru bolo, že až do roku 1993 mal len jeden centrálny chrám v Merníku. Pamätníci hovoria, že bolo radostné i povzbudivé vidieť kedysi s piatich, či štyroch strán, ako sa do neho cez kopce, sťa by na ten Sion, hrnuli zástupy veriacich.
Vedenie zboru si uvedomovalo ťažkú situáciu veriacich vo svojich fíliách. Ako ju však riešiť, keď bieda bola veľká? Viera aj hory prekážok prenáša. Túžbu ľudu podporil Pán. V roku 1899 poslal do Merníka svojho služobníka Jána Lorinca, ktorý je pochovaný na evanjelickom cintoríne v Merníku. Jeho nástupca o ňom poznamenal: ...“ktorému požehnaná pamiatka budiž za všetko i na tomto mieste zvečnená.“ Nim sa začalo budovanie zboru. Počas jeho účinkovania sa vybudovala predošlá fara, hospodárske budovy, v Merníku bola opravená škola a na dvoch fíliách v Michalku a vo Vyšnom Žipove, boli postavené zvonice a školy. Všetko to slúžilo na chválu mernickému zboru v jeho snažení o duchovné, ale aj všeobecné vzdelanie. Pri kanonickej vizitácii v roku 1926 bolo konštatované, že tri zo sedemnástich škôl ŠZ seniorátu partia Merníku. Spomínam to preto, že školy sa stali zároveň modlitebňami, a tak nie len vyhňami umu, ale aj ducha.
Škola v Michalku bola postavená v roku 1913 aj s učiteľským bytom. Trieda bola opatrená vstavaným oltárom. Od roku 1913 až do roku 1957 sa v evanjelickej škole v Michalku striedali deti na vyučovaní s veriacim ľudom na službách Božích v nedeľu. Vtedy sa otvoril do steny vstavaný oltár s príznačným obrazom Pána, ktorý žehná dietky. Tento obraz je v oltárnej časti dodnes. V roku 1957 bola táto škola – modlitebňa aj s učiteľským bytom zoštátnená. Vďaka br. farárovi Emanuelovi Vargovi a horlivým veriacim sa tak stalo až tri roky po prvom návrhu na zoštátnenie. Po zoštátnení sa evanjelici stali vo svojom trpenými cudzincami.
Aj ďalší farár mernického zboru dosiahol, že od roku 1968 mohli evanjelici užívať svoju modlitebňu. Na jednej strane ožili nádeje na vrátenie školy - modlitebne do trvalého užívania cirkvi, na druhej strane povstal vzdor - nič nevracať. A tak s tejto budovy chceli urobiť krčmu, kino, či čosi iné. Nakoniec v nej umiestnili škôlku. Pod žehnajúce ruky Pána Ježiša Krista prišli dietky z Michalka. Hoci bol oltár uzavretý krídlami, predsa aj tak bol ideologický nebezpečný. Najprv chcela štátna správa oltár zo steny vybúrať, a keď sa na túto prácu nikto neodhodlal, tak vo vzdialenosti asi 1,5m pred ním vymurovali priečku. Tento počin sa stretol s veľkým odporom veriacich a priečka musela byť zbúraná a múr bol nahradený závesom. Veriaci z Michalka si k miestu stretania prenajali starší domček.
V roku 1989 br. farár Balko dosiahol, že budova mala byť vrátená pôvodnému majiteľovi. Podpísaním straníckych orgánov sa tak malo uskutočniť. Zmena pomerov túto snahu oddialila. „Čakáme, že sa nie len de jure, ale aj de facto staneme právoplatnými vlastníkmi.“ Br. farár Balko sa už opätovného vstupu do modlitebne nedožil. Zomrel v máji na DSB pred oltárom v Merníku. V roku 1989 cez vianočné sviatky veriaci ľud po prvý krát vstúpil po rokoch do svojej modlitebne so zborovým farárom Slavomírom Gallom. Pohnutie bolo veľké, a tak na biblických hodinách v roku 1990 sa zrodil návrh neopravovať modlitebňu, ale prebudovať ju na chrám Boží. Túžba vtedy 130 veriacich ev. a. v. fílie Michalok sa splnila pod vedením zborového farára a kurátorov z Michalka – Juraja Malého a Jozefa Molitorisa. Hybnou silou boli tiež presbyteri a ochotní veriaci, oddaní bratia a sestry. Projekt vtedajšieho vzhľadu vytvoril Ing. Naňák z Vranova nad Topľou a interiér kostola dotvoril Ing. arch. Ondrej Mrlian z hýb. Oltárnu časť vyriešil tromi ustupujúcimi krížmi. Čelný nesie na sebe obraz zo starého oltára. Do prvého oltárneho stupňa boli vložené obyčajné tehly. Nesú nadpis: „Boh sa pyšným potivý.“ Tieto tehly pripomínajú onú priečku, ktorá oltár Pánov mala oddeliť od veriacich. Po vyše dvoch rokoch bol chrám hotový a aj vnútorne zariadený. Na novú vežu sa umiestnili zvony zo zvonice s elektromagnetickým zvonením. Parkovú úpravu zrealizoval Ing. D. Žipaj z Vranova nad Topľou. K tomuto dielu sa priznala aj obec rôznou formou pomoci i štedrým darom. Vďaka patrí vtedajšiemu starostovi Jurajovi Mruskovi.
Nový evanjelický chrám Boží v Michalku bol 3. októbra 1993 slovom Božím a modlitbou posvätený. Posvätil ho brat dp .generálny biskup Pavol Uhorskaj. Slávnostným kazateľom bol brat senior Ján Midriak. Radosť nad ukončeným dielom vyjadrili bratia a sestry z našej cirkvi, ale aj zástupcovia grécko-katolíckej a rímsko-katolíckej cirkvi, ako aj všetci veriaci z mernickéko cirkevného zboru.
Od posviacky v roku 1993 boli pri zveľaďovaní tohto Božieho stánku vykonané tieto práce: zhotovenie kazateľnice a krstiteľnice, oprava strechy – výmena krytiny (škridle za plech) a izolácia stropu kostola, prestavba prístrešku pred vchodom a obloženie schodov, zakúpenie lustra, reštaurovanie oltárneho obrazu, farbenie strechy zadnej časti kostola a výmeny odkvapových i odpadových potrubí, zhotovenie a zakrytie strechy nad verandou, izolácia zadnej časti budovy polystyrénom, výmena starého vodovodného potrubia za PVC, výmena starého plotenia, ohrady a likvidácia tují, úprava terénu a oprava lavičiek vo dvore areálu, vymaľovanie kostola z vonku a z vnútra, oprava bývalého bytu učiteľa z vnútra, oprava studne, nové schody ku kostolu s osvetlení a vstup do kostola od cesty. Všetky tieto práce boli prevedené po vedením kurátorov: Pavla Molitorisa, Jána Mihoča a br. presbyterov: Jozefa Sciranku, Juraja Krištana, ako aj terajších kurátorov: Marty Krištanovej, Pavla Malého, a presbyterov: Jozefa Sciranku ml. a Jozefa Majerníka ml. samozrejme i za pomoci horlivých bratov a sestier.
V roku 2013 sme si pripomenuli 100 rokov od posvätenia cirkevnej školy a 20 rokov od posvätenia chrámu. Slávnostným kazateľom bol br. biskup VD Mgr. Slavomíra Sabol. Po skončení sl. Božích v chráme bol v priestore areálu zasedený strom reformácie pri 500. výročí reformácie.
Spracoval Mgr. Peter Soták
zborový farár na za základe kňazských správ, kroniky CZ, a zápisu br. farára Gallu.